Péče o svíčky

Péče o svíčku s dřevěným knotem

Do našich svíček používáme knoty Wooden wick z USA. Dřevěný knot hoří malým plamínkem po celé délce, která vyčnívá nad vosk a vydává příjemný praskající zvuk rozpáleného dřeva. Tento knot potřebuje více péče než knot bavlněný. Při prvním zapálení svíčky je potřeba nádobu držet v ruce a nahnout ji nad plamen zapalovače (ten je lepší než sirka, protože vytváří větší plamen). Trvá asi 20 sekund než se knot zapálí a může se stát, že se to podaří až na druhý nebo třetí pokus. Vosk nechte při každém pálení svíčky rozehřát VŽDY až k okrajům nádoby, jinak se při dalším pálení vytvoří tunel (kráter). Svíčce by se pak zkrátila celková doba hoření.

Svíčku doporučujeme nechat hořet ideálně cca 2 hodiny a nejdéle pak 4 hodiny. Před dalším zapálením svíčky musí být vosk zcela zatuhlý a knot musí mít délku maximálně 3-5 mm. Proto případnou přečnívající ohořelou černou část knotu uchopte mezi prsty a jemně odlomte. Pokud knot během hoření uhasne a je utopený v rozpuštěném vosku, nechte svíčku zchladnout a pak odstraňte část ztuhlého vosku kolem knotu špejlí nebo párátkem tak, aby měl knot znovu prostor pro hoření. 

Veškeré zdobení svíčky se po jejím zapálení ponoří do rozehřátého vosku. Díky tomu jsou tyto ingredience chráněny před plamenem. Pokud by se přece jen stalo, že některá z ingrediencí začne hořet, svíčku uhaste a odstraňte daný kus pinzetou. V době, kdy svíčka nehoří, doporučujeme nádobu vždy uzavřít víčkem, aby se éterické oleje zbytečně neuvolňovaly do prostoru. Svíčku z bezpečnostních důvodů nechte vyhořet pouze cca 1 cm nad dno. Tím zabráníte hoření bylin a dalších ingrediencí či prasknutí sklenice nebo kamenů. Dřevěný knot může postupně lehce obarvit rozehřátý vosk svíčky.


Péče o svíčku s bavlněným knotem

Do našich svíček používáme knoty z nebělené bavlny, které jsou protkané lněnou nebo papírovou nití.  U dvou knotových svíček zapalte oba knoty vždy najednou. Vosk nechte při každém pálení svíčky rozehřát VŽDY až k okrajům nádoby, jinak se při dalším pálení vytvoří tunel (kráter). Svíčce by se pak zkrátila celková doba hoření.

Svíčku doporučujeme nechat hořet ideálně cca 2 hodiny a nejdéle pak 4 hodiny. Před každým zapálením svíčky zkraťte knot na délku cca 0,5 cm tak, abyste odstranili černou bambulku (houbičku), která se vytváří na jeho konci. Zamezí se tím tvorbě dýmu. Pokud svíčka nehoří rovnoměrně, posuňte knot do středu.

Veškeré zdobení svíčky se po jejím zapálení ponoří do rozehřátého vosku. Díky tomu jsou tyto ingredience chráněny před plamenem. Pokud by se přece jen stalo, že některá z ingrediencí začne hořet, svíčku uhaste a odstraňte daný kus pinzetou. V době, kdy svíčka nehoří, doporučujeme nádobu vždy uzavřít víčkem, aby se éterické oleje zbytečně neuvolňovaly do prostoru. Svíčku z bezpečnostních důvodů nechte vyhořet pouze cca 0,5-1 cm nad dno. Tím zabráníte hoření bylin a dalších ingrediencí či prasknutí sklenice nebo kamenů.

.