Rozmarýn

29.04.2024

"Rozmarýnový éterický olej: Tajemství zdraví a pohody" 


Rozmarýnový éterický olej je tajemným elixírem pro tělo i mysl. Jeho vůně osvěžuje a povzbuzuje, zatímco jeho léčivé vlastnosti poskytují širokou škálu zdravotních a wellness benefitů.

 1. Posiluje paměť a koncentraci
 
Již staří Římané a Řekové využívali rozmarýn k povzbuzení mysli. Éterický olej z rozmarýnu může zvýšit paměť a koncentraci, což je ideální pomocník pro studium nebo práci, kde je zapotřebí ostrá mysl.

 2. Podporuje trávení

 Rozmarýnový olej stimuluje produkci žaludečních šťáv a podporuje trávení, což může snížit zažívací potíže jako nadýmání a pálení žáhy.

3. Bojuje proti stresu a úzkosti

Jeho povznášející aroma má relaxační účinky na nervový systém, což snižuje úzkost a stres a pomáhá uvolnit napětí v těle.

4. Podporuje cirkulaci krve
Rozmarýnový olej může zlepšit cirkulaci krve a pomáhat snižovat krevní tlak, čímž podporuje celkové kardiovaskulární zdraví.

Kontraindikace: Kdy je rozmarýnový olej nevhodný?

Přestože má rozmarýnový olej mnoho přínosů, není vhodný pro všechny.

Těhotné ženy by se měly vyvarovat jeho použití, stejně jako osoby trpící epilepsií nebo vysokým krevním tlakem. Lidé s alergiemi na rostliny z čeledi hluchavkovitých by měli být také opatrní, protože mohou vykazovat alergickou reakci. Rozmarýnový éterický olej je bezpochyby skvělým doplňkem pro váš zdravotní a wellness režim, ale jako vždy je důležité dbát na individuální potřeby a kontraindikace. 

Rozmarýn lékařský nazývaný též rozmarýna lékařská (Rosmarinus officinalis) je stálezelená léčivá rostlina z čeledi hluchavkovitých, keřovitého vzrůstu. V mnoha zemích světa se používá k destilaci silice užívané do šamponů, mýdel či kolínské. Mnohde se vkládá do šatníků jako ochrana proti molům. V lidovém léčitelstvý je známý jako rosis marini - mořská rosa a byl symbolem lásky a smrti. Používal se i jako ochrana proti černé magii - položen pod lůžko měl chránit spícího před vším zlým.