Proč z parafínových svíček může bolet hlava: Pravda nebo výmluva?

21.05.2024

Parafínové svíčky – kdo by je neměl rád? 

Dávají nám tu útulnou atmosféru, romantické světlo a příjemnou vůni. Jenže někteří lidé si stěžují, že jim z těchto svíček bolí hlava. Je to opravdu pravda, nebo je to jen další výmluva, jak se vyhnout úklidu vosku z nábytku a podlahy?

Parafín je vedlejší produkt ropy.

Podívejme se na věc vědecky.

Ano, správně – svíčka, kterou právě pálíte na svém nočním stolku, je malý kousek ropné historie. Při spalování parafínu se do ovzduší mohou uvolňovat toxické látky jako toluen a benzen. Tyto chemikálie jsou skvělé, pokud chcete začít kariéru jako chemik, ale méně skvělé, pokud chcete jen relaxovat po dlouhém dni. 

A teď si představte takovou situaci: 

máte za sebou náročný den v práci, doma vás čeká rozsvícená parafínová svíčka, která má uklidnit vaši mysl. Místo toho začnete cítit, jak se vám hlava pomalu mění v křečovitý citrón. Možná to není jen tím, že váš šéf je příšerný, ale také tím, že se vám do nosu dostávají výpary, které by si raději našly cestu ven komínem než vaším dýchacím systémem. 

Samozřejmě, není to vždy tak dramatické. 

Někteří lidé mohou pálit parafínové svíčky jako profíci a cítí se skvěle. Jiní však mohou být citlivější na tyto látky a skončit s hlavou jako v mlze. Pokud se přistihnete, že vás po večeru s parafínovou svíčkou bolí hlava, možná byste měli zvážit přechod na svíčky z přírodního vosku. 

Ať už je to výmluva nebo vědecký fakt, jedno je jisté: pokud vás z parafínových svíček bolí hlava, nemusíte se cítit jako slaboch. Je to jen další důvod, proč se vyhýbat levným produktům – a třeba to může být skvělá záminka, proč si místo toho dopřát něco kvalitnějšího. 

Protože kdo by chtěl mít doma malou rafinérii, když může mít svíčku, která skutečně voní a nezpůsobuje migrénu?