Mandarinka

09.05.2024

Éterický olej mandarinka: Zázrak z citrusové zahrady 

Mandarinka není jen ovoce na stromech, ale také klenot v lahvičce.

Éterický olej mandarinka. Jeho sladká a osvěžující vůně není jen lahodná, ale skrývá i mnoho přínosů pro tělo i mysl. Jedním z nejvýraznějších benefitů je jeho schopnost snížit stres a úzkost, ať už při masáži nebo aromaterapii. Navíc pomáhá zlepšit náladu a povzbudit duševní energii.

ÉO zvyšuje fotosenzibilitu a proto je dobré vyhýbat se přímému slunečnímu záření.

Poklad pro dětskou mysl a emoce 

Éterický olej mandarinka má úžasnou schopnost uklidnit dětskou mysl a povzbudit pozitivní emoce. Jeho jemná vůně působí jako přírodní antidepresivum, které snižuje stres, zlepšuje náladu a podporuje harmonii.

Děti se mohou lépe soustředit, odreagovat se od každodenních starostí a lépe se vypořádat s emocemi.
Kromě toho pomáhá mandarinkový olej podporovat klidný spánek, což je klíčové pro zdravý vývoj dětské psychiky. 

A co zajímavosti? 

Mandarinka je symbolem štěstí a prosperity v mnoha kulturách a její vůně je často spojována s pocitem radosti a optimismu. Eterický olej mandarinka tak není jen lákadlem pro smysly, ale i pro duši. 

Mandarinka je citrusový plod rostliny Citrus reticulata (mandarinka obecná). Všechny druhy mandarinek (klementinky, sacumy) patří do skupiny jasně oranžových citrusových plodů s tenkou kůrou, která se dobře olupuje. Jsou bohatým zdrojem vitaminu C. Nízká hladina tohoto vitaminu zvyšuje naši citlivost vůči infekcím. Původ názvu není úplně jasný. Někdy se tvrdí, že pochází ze slova Mandare, což je původní název ostrova Mauricius, odkud bývaly mandarinky dováženy. Jindy zase se uvádí, že pojmenování ovoce získalo podle země původu. Původním domovem těchto citrusů je totiž Čína a Japonsko.

Složení mandarinek je podobné jako u pomerančů, i když vitamin C, minerály, organické kyseliny a další výživné látky jsou v nich zastoupeny v menším množství.
Dobrý zdroj vitaminu C, obsahují pektin, formu rozpustné vlákniny, která může pomáhat ke snižování hodnot krevního cholesterolu. Vitamin C je také antioxidant, který pomáhá předcházet škodám působeným volnými radikály a tak poskytuje určitou ochranu proti různým formám rakoviny.

Stejně i blanka mezi jednotlivými dílky dužiny, je hodnotnou součástí mandarinky, obsahuje rovněž pektin. Dužina i membrány obsahuji také bioflavonoidy, které účinkují stejným způsobem jako antioxidanty.

zdroj: Phytos.cz