Levandule: nejen krásně vonící květina, ale také mocný přírodní léčitel

19.04.2024

Levandule 

Levandule, s jejími jemnými fialovými květy a vůní, která uklidňuje a povzbuzuje smysly, je jednou z nejznámějších a nejvyužívanějších léčivých rostlin po celém světě. 

Její historie sahá až do starověkého Řecka a Říma, kde byla používána k aromaterapii a jako léčivá bylina.

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) je aromatická a léčivá rostlina z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Lidově se levandule nazývá také jako dulenka, devandule, špikanard nebo špikrnát.
Největší význam má jako tradiční léčivá a aromatická rostlina. Drogou je květ, který obsahuje třísloviny a silice s několika terpeny, působící fytoncidně. V České republice lze tento druh volně pěstovat, droga má však slabší účinky.

Levandule je známá pro své mnohostranné účinky, jako je uklidňující účinek na nervy a snižování stresu a úzkosti.

Olej z levandule 

Je oblíbeným přírodním lékem na bolesti hlavy a migrény, a také pomáhá při nespavosti a problémech se spaním. Rostlina má také antiseptické a protizánětlivé vlastnosti, což ji činí účinným prostředkem při léčbě drobných řezných ran a popálenin.

Klenot i v zahradě

Jednou z nejkrásnějších vlastností levandule je její schopnost přilákat hmyz, jako jsou včely a motýli, což ji činí oblíbenou rostlinou mezi zahradníky. Je odolná vůči suchu a snadno se pěstuje ve většině klimatických podmínek. Je známa především pro svou nezaměnitelnou vůni. V průměru dorůstá až do výšky 50 či 60 cm.

Tato rostlina se vyskytuje na vysluněných svazích, ojediněle vystupuje až k hranici lesa a často je pěstovaná v kultivarech. Původně se vyskytovala pouze v západním Středozemí, ale kulturou se rozšířila po celém Středozemí. Tradiční oblastí pěstování je jihovýchodní Francie v Provence, ale pěstuje se i v mnoha dalších zemích jižní Evropy, v Alžírsku aj. 

Levandule je opravdu klenotem mezi rostlinami, který si zaslouží své místo nejen ve vaší zahradě, ale i ve vaší domácnosti jako přírodní léčitel a relaxační prostředek.