Eukalyptus

03.07.2024

Eukalyptus je rod rostlin pocházející z Austrálie, Tasmánie a okolních ostrovů. Tyto rychle rostoucí stromy a keře jsou známé nejen svými výraznými listy, ale také éterickým olejem, který se z nich získává a má široké spektrum využití. 

Benefity Éterického Oleje Eukalyptu


1. Protiinfekční Vlastnosti: Eukalyptový olej má silné antibakteriální, antivirové a protiplísňové účinky, což ho činí účinným při léčbě různých infekcí.

2. Dýchací Potíže: Olej je často používán při léčbě dýchacích problémů, jako je astma, bronchitida, nachlazení a chřipka. Inhalace páry s eukalyptovým olejem pomáhá uvolňovat dýchací cesty a snižovat kašel.

3. Úleva od Bolesti: Díky svým protizánětlivým vlastnostem je eukalyptový olej používán k úlevě od bolesti svalů a kloubů. Může být aplikován lokálně ve formě masážního oleje nebo přidán do koupele.

4. Imunitní Systém: Inhalace eukalyptového oleje může posílit imunitní systém tím, že zvyšuje aktivitu fagocytů, které ničí patogeny v těle.

5. Zlepšení Duševního Stavu: Eukalyptový olej má osvěžující a povzbuzující účinek, který může pomoci zlepšit koncentraci a zmírnit únavu. 

Eukalyptový olej se extrahuje převážně z listů stromu. Olej je známý svou svěží, mentolovou vůní a obsahuje účinnou látku eukalyptol (cineol), která je zodpovědná za většinu jeho léčivých vlastností.

Botanický Popis 

Blahovičník (Eucalyptus), jinak česky nazývaný též eukalyptus, je rod obsahující více než 700 druhů subtropických až tropických stromů nebo keřů z čeledi myrtovitých původem z Austrálie a přilehlých oblastí, kde také tvoří 95 % lesů.

Eukalypty jsou vždyzelené stromy, které mohou dorůstat výšky až 100 metrů. Jejich listy jsou tvrdé a kožovité, často s výraznou vůní. Květiny eukalyptu jsou bohaté na nektar a jsou klíčové pro mnoho druhů včel. Plody, známé jako "gumnuts", jsou tvrdé a dřevnaté, obsahující malá semena. 

 Pěstuje se zejména pro aromatické látky v listech a nekvalitní dřevo. Roste enormně rychle, v závislosti na klimatu, 3–10 m za rok. Pokud je eukalyptus pěstován jako okrasná rostlina, je třeba jej zastřihovat, jinak může dorůst do obrovských rozměrů. Květy blahovičníku jsou zdrojem nektaru a tvoří nejhojnější produkci medu v Austrálii. Díky rychlému růstu a velké potřebě vody se vysazují do močálů a bažin, které vysušují a zabraňují tak šíření komárů a malárie.

Zajímavosti o Eukalyptu

Koaly jsou známé tím, že se živí výhradně listy eukalyptu, které jsou pro většinu ostatních zvířat toxické.  Eukalyptus je jedním z nejrychleji rostoucích stromů na světě. Některé druhy mohou růst až 3 metry za rok. Eukalypty jsou často vysazovány pro rekultivaci půdy, protože jejich kořeny pomáhají snižovat erozivní účinky a  mají unikátní vztah k požárům; jejich oleje jsou vysoce hořlavé, což může pomoci při šíření požárů, ale zároveň mají schopnost rychle regenerovat po požáru.

Navíc, fascinující vlastnosti samotného stromu eukalyptu jen podtrhují jeho význam v přírodě a lidském životě.

Eukalypt a jeho éterický olej jsou ceněny pro své mnohostranné zdravotní přínosy a široké využití. Od léčby infekcí a dýchacích potíží po úlevu od bolesti a zlepšení duševního stavu, eukalyptový olej je univerzálním pomocníkem v přírodní medicíně i každodenní péči o zdraví.

Zdroj: Phytos